Ryhmänohjaajakoulutus

Ryhmänohjaajakoulutus

Ryhmän kokouksen suunnittelu

Tavoite

Samoaja osaa suunnitella ryhmän kokouksen. Hän tietää toimivan kokouksen vaiheet ja osaa käyttää partiomenetelmää ryhmän kokouksen suunnittelussa. Hän ymmärtää miksi on tärkeää suunnitella etukäteen toimintaa ja miten kokouksiin valmistaudutaan. Samoaja tietää, että ryhmän kokoontuminen ei aina mene suunnitelmien mukaan ja osaa varautua muutoksiin varaohjelmalla.

Kuvaus

Samoaja suunnittelee yhden toimintasuunnitelmasta poimitun kokouksen johtamalleen ryhmälle ja vetää sen. Hän miettii mitä, miksi ja miten opetellaan sekä listaa illan aikana tarvittavat materiaalit. Samoaja hyödyntää partiomenetelmää kokouksen ohjelman suunnittelussa. Hän huomioi kokouksen eri vaiheet ja aikatauluttaa illan kulun. Samoaja harjoittelee varautumaan yllättäviin tilanteisiin johtamassaan kokoontumisessa lisäämällä suunnitelmaansa varaohjelmaa ja miettimällä, mistä ohjelmaa voi tarvittaessa lyhentää. 

Ennen tätä aktiviteettia tulisi olla käytynä läpi partiomenetelmä ja -ihanteet –aktiviteetti sekä partio-ohjelma ja toimintasuunnitelman tekeminen aktiviteetit. 

Pakollinen Aktiviteetti

Arvioitu kesto

1-2 tuntia

Taitoalueet

Partiokulttuuri, Organisointitaidot

Paikka

kololla
Kolo
kämpällä
Kämpällä
metsässä
Metsässä
ulkona
Ulkona

Ryhmäkoko

Ryhmässä

Kasvatustavoitteet

Yhteisöön kuuluminen, Osaaminen ja ongelmanratkaisu

Johtajan tehtävä

Luotsin tehtävänä on järjestää koulutus.

TOTEUTUSVINKIT

KIRJOITA TOTEUTUSVINKKI

Lisää liitetiedostoLisää linkki
En ole robotti, vaan partiolainen joka tuntee vastuunsa ja velvollisuutensa ja ymmärtää lähettämänsä vinkin käyvän ensin tarkistuksessa ennen julkaisua.

Suomen Partiolaiset – Finlands Scouter ry