Vargungarna gör en sinnesfärd och lägger särskilt märke till vad de observerar med olika sinnen. För barn i vargungeåldern som rör sig i naturen är oftast det viktigaste att komma fram till målet. Nu använder flocken mycket tid för själva färden.

Vargungen kan observera naturen som hen omges av med alla sinnen.
Jag gör en sinnesresa tillsammans med min flock
Målsättning:
Vargungen kan observera naturen som hen omges av med alla sinnen.
Förverkligande och målsättningar




Tips
2019-07-29 09:21:04
Akelan bygger en stig, som vargungarna ska gå med fastbundna ögon och med hjälp av ett rep. Vid repet har akelan regelbundet satt fast olika naturobjekt t.ex. svampar, vass, stenar, insekter etc. som vargungarna ska försöka identifiera. Efter stigen ber akelan vargungarna att diskutera: Vad kände ni igen under stigen? Hur kändes banan? Var det spännande? På vilket sätt kunde banan göras bättre? Källa: DDS
2020-12-03 04:06:17
Vargungarna spelar Kims spel och testar deltagarnas minne när de använder olika sinnen.
2020-12-03 04:06:18
Genom att använda olika sinnen, hörsel-, lukt-, smak-, känsel- och synsinnet, kan vi uppleva samma rutt på olika sätt. Vargungarna kan gå samma korta sträcka flera gånger och varje gång observera naturen med olika sinnen. Under det första varvet lyssnar de på ljuden i omgivningen, andra varvet känner de på dofterna längs stigen. Akela väljer en rutt som erbjuder mycket att observera för alla sinnen.
Lägg till tips