Flocken bekantar sig med olika medel för snabbkommunikation. Vilka medel för snabbkommunikation finns det? Samtidigt är det bra att diskutera också säkerhetsaspekter.

Vargungen känner till några medel för snabbkommunikation.
Jag bekantar mig med olika medel för snabbkommunikation
Målsättning:
Vargungen känner till några medel för snabbkommunikation.
Förverkligande och målsättningar
Obligatorisk/valbar
Frivillig
Plats
På kårlokalen

Färdighetsområden
Arjen taidot
Itsestä huolehtiminen
Turvallisuus
Viestintä
Vuorovaikutustaidot
Ledarskapsfärdighet
johtamistaito.vuorovaikutustaidot
Längd
30 min
Mål för fostran
Ihmissuhteet
Terveys ja turvallisuus
Ledarens uppgift:
Akela fungerar som sakkunnig, handleder och ger råd. Kulledaren delar ut akelas instruktioner och uppgifter.
Tips
Ordning:
Nyaste
2020-11-26 04:08:17
Vargungarna föreställer sig att de håller på att ansluta sig till en tjänst på sociala medier. I stället för att dela en bild på sig själva ritar vargungarna varsin avatar. Häng upp bilderna på olika ställen i kårlokalen. Sedan ropar akela flockmedlemmarnas namn och alla ska gå till den bild som de tror att representerar just den flockmedlemmen. Källa: WAGGGS
2020-11-26 04:08:18
Vilka medel för snabbkommunikation har vargungarna använt? Kan användarna uppge kontaktuppgifter i dem? Är människorna som skriver alltid de de säger sig vara?
Lägg till tips