Vargungen skriver en egen text i flockens dagbolk, loggbok eller blogg. Texten kan t.ex. beskriva vad vargungarna har gjort under ett möte eller en utfärd. Om flocken inte har något gemensamt ställe för anteckningar kan vargungarna skriva brev till någon som är viktig för dem.

Vargungen deltar i att bevara kårens historia.
Jag skriver i flockens dagbok, loggbok eller blogg
Målsättning:
Vargungen deltar i att bevara kårens historia.
Förverkligande och målsättningar
Obligatorisk/valbar
Frivillig
Plats
På stugan
På kårlokalen


Färdighetsområden
Arjen taidot
Luovuus
Partiokulttuuri
Viestintä
Ledarskapsfärdighet
johtamistaito.itsensa-johtamisen-taidot
Längd
30 min
Mål för fostran
Osaaminen ja ongelmanratkaisu
Yhteisöön kuuluminen
Ledarens uppgift:
Akela hjälper vid behov till med att skriva och komma på idéer till texten.
Tips
Ordning:
Nyaste
2018-12-28 13:24:32
Flocken skriver tillsammans dagbok som avslutning på vargungemötet. Uppdraget att skriva dagbok kan också cirkulera. I tur och ordning får var och en ta hem dagboken och skriva om det som hände under mötet.
2018-12-28 13:24:55
Flocken börjar skriva en blogg med texter och bilder om vargungemöten och utfärder. Var och en får i tur och ordning fotografera och skriva. Alternativt kan alla göra blogguppdateringen tillsammans som avslutning på mötet.
Lägg till tips