Vargungarna planerar och förverkligar en ansiktsmålning. I Vargungens bok finns en färdig planeringsbotten. Den här kunskapen lönar det sig att använda också i de andra stegen i detta spår.

Vargungen lägger märke till vilka möjligheter maskering eller ansiktsmålningar ger, när det gäller att ge liv åt en gestaltning.
Jag övar mig på ansiktsmålning
Målsättning:
Vargungen lägger märke till vilka möjligheter maskering eller ansiktsmålningar ger, när det gäller att ge liv åt en gestaltning.
Förverkligande och målsättningar
Obligatorisk/valbar
Frivillig
Plats
På kårlokalen

Färdighetsområden
Kädentaidot
Luovuus
Ledarskapsfärdighet
johtamistaito.visiointitaidot
Längd
1 h
Mål för fostran
Osaaminen ja ongelmanratkaisu
Ledarens uppgift:
Akela ser till att vargungarna får bekanta sig med olika slags ansiktsmålningar, t.ex. titta på bilder av sådana, innan de själva sätter igång med att planera sin egen. Akela handleder vargungarnas arbete genom att ge små vinkar som leder vargungarna fram till ett lyckat slutresultat.
Tips
Ordning:
Nyaste
2021-04-07 12:37:33
Vargungarna gör ansiktsmålningar på varandra. De kan t.ex. göra målningar som föreställer olika slags djur, clowner eller feer. Efteråt kan flocken ordna maskerad.
Lägg till tips