Vargungen bekantar sig med boken Ryggsäcken.
Vargungen förbereder sig på att flyttas upp till nästa åldersgrupp genom att bekanta sig med den nya åldersgruppens material.
Vargungen bekantar sig med boken Ryggsäcken.
Tips
2018-12-28 14:03:27
Vargungarna bekantar sig med boken Ryggsäcken under ett vargungemöte. Vargungarna kan t.ex. fåt till uppgift att i par välja ut de tre mest intressanta sakerna i boken. När varje par har hittat sina favoriter kan hela flocken tillsammans titta om det är sådant som de kommer att göra redan som äventyrsscouter eller först senare. Samtidigt kan vargungarna fundera på om de lärt sig någonting som har med saken att göra redan som vargungar. Det är bra om äventyrsscouternas kapten är med på mötet för att få höra vargungarnas önskemål och tankar.
2018-12-28 14:03:58
Frågesport med hjälp av boken. Akela sammanställer i förväg en rad frågor som går att besvara med hjälp av boken. Akela ställer en fråga och vargungarna samarbetar i par och försöker så snabbt som möjligt hitta svaret på Akelas fråga.
Lägg till tips