Lägerliv

Lägerliv - Förhållandet till sig själv

Jag kan torka mina våta kläder

Målsättning

Vargungen kan ta hand om sin utrustning under ett läger.

Beskrivning

Vargungen lär sig att torka kläder under ett läger. Vargungen ser till att inte knöla ner fuktiga eller våta kläder i ryggsäcken, utan att i stället hänga dem på tork. Vargungen övar att torka kläder under ett läger. Vargungen är med om att torka kläder t.ex. i bastun, genom att konstruera torkställningar och ordna med stövelpinnar eller genom att hänga upp torklinor i förrådstältet eller utanför tältet.

Valbar Aktivitet

Uppskattad tidsåtgång

över 2 h

Färdighetsområden

Ta hand om sig själv, Hantverk, Utfärd, Säkerhet

Plats

kämpällä
På stugan
metsässä
I skogen

Gruppstorlek

I en grupp

Mål för fostran

Hälsa och trygghet, Förhållande till naturen

Ledarens roll

Akela väljer torkningsplatser som passar bra med tanke på lägerplatsen och situationen. Hen instruerar vargungarna i hur de ska bygga och/eller använda konstruktionerna. Under lägret påminner akela vargungarna om att det är nödvändigt att de torkar sina saker.

AKTIVITETSTIPS

FYLL I TIPS

Lägg till bilagaLägg till en länk
Jag är inte en robot, utan en scout som känner mitt ansvar och förstår att tipset jag skickar in först granskas innan det publiceras.

Suomen Partiolaiset – Finlands Scouter ry

Tölögatan 55
00250 Helsingfors